Zabytki trzeba traktować w odpowiedni sposób

Jeżeli mamy swój dom, który jest stosunkowo młody, a dodatkowo nie jest wpisany na żadną listę zabytków, to możemy go dowolnie remontować i przerabiać – oczywiście zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego. Dlatego też, niektórym ludziom się wydaje, że podobny brak ograniczeń ma miejsce, kiedy chcą wykonać remont nieruchomości, która jest uznana za zabytek. Oczywiście wiadomo, że w większości przypadków tacy ludzie chcą dobrze, ponieważ podejmują działania mające wzmocnić dany budynek i sprawić, że jeszcze przez wiele lat będzie on cieszył ludzkie oczy i będzie świadkiem minionej historii. Jednak prawda jest taka, że w przypadku remontu zabytków nie jest już tak łatwo, a to oznacza, że jeśli planujemy podjąć się takiego zadania, to najpierw powinniśmy dopełnić wszystkich formalności.

Odpowiednie pozwolenia

Kiedy podjęliśmy decyzję o tym, że zamierzamy wyremontować jakiś zabytek, to musimy wiedzieć, że przed podjęciem niezbędnych prac, musimy uzyskać niezbędne pozwolenia. To oznacza, że musimy się zgłosić do odpowiedniego konserwatora zabytków, aby on sprawdził stan danego miejsca i sam ocenił, jaki zakres prac wchodzi w grę. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na to, że konserwator zabytków zanim wyda taką zgodę, będzie chciał się dowiedzieć jak najwięcej na temat planowanego przez nas remontu. Tego w jaki sposób chcemy go wykonać, jakich materiałów chcemy użyć i jak ma wyglądać efekt końcowy.

Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ podczas takich prac należy dołożyć wszelkich starań, aby zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, tak aby odnowić dane miejsce, ale jednocześnie w żaden sposób nie zmienić jego charakteru. To oznacza, że przez cały czas prowadzenia prac remontowych konserwator zabytków musi je nadzorować, tak aby reagować od razu, jeśli coś jest nie do końca tak, jak być powinno. Z tego też powodu renowacja zabytków zabiera nie tylko sporo pieniędzy, ale również czasu.

Specjaliści

Właściwie nie ma znaczenia czy chcemy zająć się renowacją budynku, obrazu, nagrobka czy samochodu. Jeśli tylko dany przedmiot wpisany jest na listę zabytków, to regionalny konserwator musi wydać zgodę na nasze działania, a co więcej musi się upewnić, że odtworzymy pierwotne piękno danego przedmiotu, a nasza ingerencja nie zniszczy jego niepowtarzalnego charakteru. Dlatego też, zwłaszcza w przypadku obrazów, tak ważne jest dokładne dobieranie kolorów czy prowadzenie kresek, tak abyśmy mieli pewność, że po skończonej pracy, dany zabytek będzie się prezentował naprawdę wspaniale, a jednocześnie zachowa swój oryginalny wygląd. Dlatego też, jeśli planujemy otworzyć hotel w zabytkowej nieruchomości, to musimy się liczyć nie tylko z ogromem pracy, ale również z tym, że to zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych. Warto zobaczyć jak działa taki konserwator zabytków, jakie pozwolenia musimy uzyskać i w jaki sposób powinna być przeprowadzana taka renowacja, żebyśmy mieli pewność, że wszystko faktycznie odbywa się tak jak powinno.