Wyjaśniajmy wątpliwości w ciąży

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że ciąża to taki stan, który nie powinien mieć przed nami większych tajemnic. W końcu tyle kobiet przed nami było w ciąży i urodziło dziecko, że nie powinno być większych problemów z uzyskaniem informacji na interesujące nas tematy. Do tego dochodzi jeszcze rozwój technologii, który chociażby pozwala nam na zajrzenie do środka, sprawdzenie jak się dziecko rozwija i niejednokrotnie też reagowanie, zanim się urodzi, jeśli okaże się, że ma jakąś poważną chorobę, z którą można sobie poradzić już na etapie ciąży. A jednak, w tym czasie pojawia się wiele różnych wątpliwości.

Jak na to spojrzeć?

Dla większości kobiet ciąża to stan wyjątkowy, długo oczekiwany, a więc nie ma co się dziwić, że chcą one mieć pewność, że wszystko odbywa się dokładnie tak jak powinno. Dlatego też kiedy pojawiają się wątpliwości, zaczynają one szukać porady najpierw u najbliższych kobiet, czyli mamy, teściowej lub siostry, a następnie też niejednokrotnie wśród koleżanek.

Jednak pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i każda ciąża jest inna. To co jednej kobiecie pomogło na nudności, niekoniecznie musi pomóc też drugiej. Co więcej, to że koleżanka wcześnie czuła ruchy dziecka, nie oznacza, że my także zaczniemy je odczuwać w tym samym czasie, zwłaszcza jeśli mamy większą ilość kilogramów niż koleżanka. Dlatego też, jeśli mamy jakieś wątpliwości, pojawiają się w nas jakieś pytania odnośnie ciąży, to powinnyśmy je rozwiewać podczas rozmowy z lekarzem. Tutaj także mogą się pojawiać różne opinie, które będą zależały od doświadczenia danego lekarza, jednak musimy pamiętać, że lekarz najlepiej zna naszą ciążę, wie jak się rozwija, a co się z tym wiąże, to właśnie on będzie w stanie powiedzieć, jakie rozwiązania okażą się być najlepsze w naszym przypadku.

Zawsze możemy szukać dodatkowej porady

Mamy swojego lekarza prowadzącego, który dobrze zna naszą ciążę, zna wyniki naszych badań, a więc powinnyśmy mu zaufać.

Jednak mimo wszystko może się okazać, że nadal nie będziemy miały pewności czy wszystko jest tak jak być powinno i będą się pojawiały różnego rodzaju wątpliwości. Dlatego też, warto wiedzieć, że zawsze możemy zapisać się na konsultacje do innego lekarza, tak aby sprawdzić, co on ma nam do powiedzenia na ten temat. Taka dodatkowa diagnoza i porada będzie tym ważniejsza, im poważniejsze będą nasze wątpliwości i im poważniejsze będzie zagadnienie, którego będą one dotyczyły. Nie mniej podczas ciąży powinnyśmy unikać szukania informacji w internecie czy wśród koleżanek, a powinnyśmy się skupić na poszukiwaniu sprawdzonych źródeł, które będą potwierdzone licznymi badaniami. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, gdzie powinnyśmy się udać, jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie ciąży. Najlepiej będzie jeśli będziemy je wyjaśniać u swojego lekarza prowadzącego, bo to w końcu on najlepiej zna nasze wyniki i posiada największą wiedzę odnośnie tego, w jaki sposób rozwija się nasza ciąża.

Rady w internecie, czy te dawane przez bliskie nam kobiety, nie zawsze muszą być trafne, bo jednak nie posiadają one takiej wiedzy medycznej i nie znają naszej ciąży.