Warto poszukać swoje ulubione wino

Może i zdarzają się ludzie, którzy lubią każdy gatunek wina. Prawda jednak jest taka, że większość z nas ma swoje ulubione preferencje. To oznacza, że chętniej sięgamy po konkretne wino, albo przynajmniej po jedną z propozycji, należących do określonego gatunku.

To też oznacza, że powinniśmy od czasu do czasu sięgać po różne wina, z różnych winnic, w różnym smaku, tak abyśmy mogli powiedzieć, które z nich najbardziej nam smakuje. Nie musimy mieć od razu ulubionej butelki, często starczy, abyśmy potrafili powiedzieć, który gatunek jest dla nas najlepszy, bo wówczas też łatwiej będzie gościom podarować nam to wino, które sprawi nam najwięcej radości i przyjemności podczas popijania.

Warto powoli sprawdzać

Jeżeli mieliśmy okazję skosztować wina wytrawnego i doszliśmy do wniosku, że to nie dla nas, że jest zbyt cierpkie i że nam nie smakowało.

To z pewnością nie wolno nam się zamykać na inne wina i deklarować, że już nigdy po wino nie sięgniemy. Następnym razem powinniśmy wybrać wino półwytrawne, abyśmy mogli ocenić czy ono bardziej nam smakuje, czy tak samo jak poprzednio nie przypadło nam do gustu. W dalszej kolejności powinniśmy przejść do wina półsłodkiego i jeszcze dalej do słodkiego.

Dopiero próbując tych wszystkich gatunków, będziemy mogli powiedzieć, które z nich bardziej nam odpowiadało, które faktycznie pasowało do naszych oczekiwań. To, że nie lubimy wina wytrawnego, nie oznacza, że nie będziemy się rozkoszować spożywaniem wina słodkiego i odwrotnie. Dopóki nie spróbujemy wina z każdego rodzaju, nie powinniśmy deklarować, że już nigdy nie sięgniemy po ten gatunek alkoholu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Powinniśmy również wiedzieć, że na to jak odczuwamy smak wina wpływ będzie miało kilka czynników. Jego rocznik, winnica w której zostało wyprodukowane, ale również to, w towarzystwie jakich dań będzie spożywane. Jeśli te smaki będą się mocno między sobą różniły, to także może się okazać, że dane wino niezbyt będzie nam smakowało.

Warto też wiedzieć, że wino powinno być podawane w odpowiedniej temperaturze, bo tylko wówczas będziemy mogli poczuć jego prawdziwy smak. To też oznacza, że w upalne dni bardziej może nam smakować orzeźwiające białe czy różowe wino, niż wytrawne. Znowu w zimniejsze wieczory, bardziej może nam odpowiadać wytrawne, zwłaszcza podane w formie grzańca.

Warto zobaczyć jakie wina możemy wybierać, które z nich najbardziej nam odpowiadają i po który ich rodzaj najchętniej sięgamy w określonych sytuacjach.