W kraju ludzie wyznają różne religie

Jeżeli w jakimś kraju, jakaś religia jest dominująca, to może się wydawać, że wszyscy jego mieszkańcy, wyznają właśnie tą religię. Prawda jednak jest taka, że w każdym kraju żyją wyznawcy różnych religii, czasami nawet kilku czy kilkunastu. Nie wolno więc nikomu narzucać swojej woli, ale żyć w poszanowaniu dla wierzeń innych ludzi. Pozwalać im na wyznawanie tego co chcą i jak chcą, tak aby czuli oni, że choć są w mniejszości, to mają takie same prawa odnośnie religii, jakie ma większość obywateli.

Warto wiedzieć, kogo możemy spotkać

Bardzo przydatna może być wiedza, kogo możemy spotkać w naszym kraju. Z jakimi wyznawcami możemy mieć do czynienia, ilu ich jest. Zazwyczaj jest tak, że najwięcej jest osób, należących do odłamów głównej religii, a więc z tymi osobami najwięcej będzie nas łączyło. Może się okazać, że sporo będzie także osób, z innych, mniejszych wyznań, jednak tych może być już tak niewielu, że trudno będzie nam do nich dotrzeć, aby poznać ich osobiście.

Najważniejsze jest jednak to, aby ich szanować, aby szanować to co wyznają i żeby próbować nawiązać z nimi dialog, bez prób przeciągnięcia ich na naszą stronę, bo może się okazać, że wówczas efekt uzyskamy odwrotny.

Sięgajmy po oficjalne dane

Jeżeli chcemy zobaczyć, ile jest osób jakiego wyznania w naszym kraju, to powinniśmy sięgać po oficjalne dane. Wówczas będą one najbardziej miarodajne i najłatwiej będzie nam sobie wyobrazić, ile osób wyznaje daną religię. Warto się też przyjrzeć miejscom, w których zbierają się wyznawcy innych religii, bo może się okazać, że będą one bardzo podobne do naszych, a to może nas skłonić do bliższego przyjrzenia się im, do tego, aby lepiej poznać nie tylko samą religię, jako zbiór faktów, nakazów i zakazów, ale także jako zbiór określonych ludzi, którzy daną religią żyją. Im więcej wiemy o różnych religiach, o ich zasadach, o ich świętach, tym większa będzie szansa, że będziemy potrafili pokojowo żyć z osobami, które dane religie wyznają. To też oznacza, że będziemy potrafili nawiązać z nimi przyjaźnie i wspólnie budować przyszłość kraju. To ważne, aby się nawzajem szanować, bo tylko wówczas jest szansa, że uda nam się zbudować coś fajnego, że faktycznie razem stworzymy coś niesamowitego, z czego będą mogły korzystać także inne pokolenia. Inne religie istnieją, ich wyznawcy żyją wokół nas i z pewnością nie wolno nam się na nie zamykać.

Im lepiej je znamy, tym mniej nas przerażają, a tym więcej się przekonujemy, że to ludzie tacy jak my, mający jedynie trochę inne spojrzenie na religię.