Terminy wizyt lekarskich w ciąży

Jeżeli chodzi o ciążę, to do pewnych sytuacji i badań możemy się przygotować wcześniej, możemy się dowiedzieć jak często się one odbywają i możemy sprawdzić na czym one polegają. Jednak przy tych badaniach, które nie są ściśle określone, a które bardziej zależą od samego lekarza prowadzącego, może się okazać, że będziemy miały je robione częściej albo rzadziej, niż koleżanki. Nie ma się tutaj czym stresować, nie mniej mamy prawo dowiadywać się, dlaczego nasze badania wyglądają tak, a nie inaczej.

Jakie są możliwości?

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że w każdym trymestrze ciąży są wykonywane dokładne badania USG, które pozwalają chociażby ocenić, jakie jest ryzyko, że nasze dziecko urodzi się z jakąś poważną wadą genetyczną.

To są właśnie te badania, które zawsze są wykonywane w ściśle określonym terminie, a więc możemy się na nie nastawić już wcześniej i je sobie zapisać, tak aby mieć pewność, że ich nie przeoczymy. Tak samo w dokładnie wyznaczonym czasie będziemy mogły zrobić badania, aby sprawdzić czy nie chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu B, co oznaczałoby, że nasze dziecko od razu po urodzeniu będzie musiało być poddane odpowiednim zabiegom. Te badania musi wykonać każda ciężarna, co więcej każda z nich musi je zrobić w ściśle określonym przedziale czasowym i bardzo często są one wykonywane tylko raz, czasami są robione na początku ciąży, innym razem pod koniec. Oczywiście są też takie badania, jak chociażby te sprawdzające czy ciężarna nie choruje na cukrzycę, które wykonuje się na początku ciąży, a następnie powtarza się je po pewnym czasie, aby zyskać pewność, że nic się tutaj nie zmieniło.

To ważne, ponieważ cukrzyca u ciężarnej może być ogromnym zagrożeniem dla jej dziecka.

Niektóre zależą od lekarza

Jednak warto wiedzieć, że wykonywanie niektórych badań zależy od samego ginekologa. Są tacy specjaliści, którzy zlecają je co miesiąc, tak aby na bieżąco sprawdzać stan pacjentki i mieć możliwość zareagowania, jeśli okazałoby się, że coś jest nie w porządku. To właśnie morfologia pozwala określić czy ciężarna nie ma na przykład anemii, co będzie prowadziło do jej nadmiernego osłabienia.

Z drugiej strony badanie moczu może wykazać stan zapalny, a on również może być groźny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ale może się jednak okazać, że trafimy do takiego ginekologa, który widząc, że badanie morfologii czy moczu wykazało wyniki w normie, będzie kazał je zrobić po większym odstępie czasu i może się wówczas okazać, że będziemy je wykonywali co drugą wizytę. Dlatego też, przy tego typu badaniach nie ma co się sugerować tym, jak miały koleżanki, bo może się okazać, że nasz lekarz będzie miał do tych zagadnień zupełnie inne podejście. Pamiętajmy także, że jeśli ciąża będzie się dobrze rozwijała, to początkowo będziemy stawiać się na wizyty raz w miesiącu.

Jednak im bliżej będzie rozwiązania, tym te wizyty mogą być częstsze i mogą się odbywać co dwa tygodnie. Tak samo jeśli okaże się, że ciąża jest w jakiś sposób zagrożona, również może się okazać, że będziemy pod większą kontrolą lekarza.