Religia pomaga porządkować świat

Ludzie potrzebują wierzyć, że nie są sami, że jest Ktoś lub Coś, co nad nimi czuwa, co pilnuje ich życia, co w trudnych sytuacjach pomaga je rozwiązywać. Dlatego też, każdy potrzebuje jakiejś religii, każdy potrzebuje jakiejś wiary, która pomaga mu przezwyciężać trudne momenty w życiu. W wielu przypadkach ta wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jest też sporo osób, które dopiero w dorosłym życiu odkrywają swoją religię, znajdują wierzenia, w których najlepiej się odnajdują i które najlepiej odpowiadają na ich potrzeby.

Trzeba szukać tego, co nam odpowiada

Bardzo ważne jest to, aby religia którą wyznajemy, faktycznie dawała nam poczucie, że nie jesteśmy sami, że jest w życiu coś więcej, że jest ktoś, dla kogo jesteśmy ważni. Dodatkowo dla wielu ludzi, religia jest takim wyznacznikiem moralności. Wskazuje ona, co jest dozwolone, a czego robić nie wolno, dzięki czemu ludzie nie muszą się cały czas zastanawiać nad tym, co jest dobre, a co nie.

Poza tym, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w obrębie jednej religii skupia się wiele osób, a to oznacza, że człowiek ma też poczucie wspólnoty, wie że ma inne osoby, które wyznają to samo co on, a to oznacza, że nie jest sam i w razie potrzeby, może liczyć na pomoc tych osób. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy potrafili znaleźć ludzi, którzy wierzą w to samo co my, którzy mają tą samą religię, bo wspólnie wyznawane wartości, z pewnością będą tutaj bardzo pomocne.

W ciężkich chwilach przede wszystkim

To jak ważna dla wielu ludzi jest religia, jak bardzo potrafi im ona dodać otuchy, najlepiej widać w przypadku, gdy dochodzi do jakiejś katastrofy, gdy dzieje się coś złego.

Wówczas ludzie gromadzą się w świątyniach, w swoich salach, w miejscach w których wyznają swoją religię i razem próbują uporządkować to co się stało, starając się sobie nawzajem dodać otuchy. Dlatego też tak ważne jest to, aby ta religia w naszym życiu była jak najsilniejsza, żeby była w odpowiedni sposób uporządkowana. Wówczas będziemy mieli siły, aby zmierzyć się nawet z najcięższymi sytuacjami, bo będziemy czuli, że nie jesteśmy sami i mamy wsparcie.

Religie bardzo często pokazują, co jest dobre a co złe, na co zwracać uwagę, na czym się skupiać. To oznacza, że ludziom, którzy się na nich opierają, znacznie łatwiej przychodzi porządkowanie własnego świata, podejmowanie odpowiednich decyzji. To też oznacza, że koniecznie trzeba się przyjrzeć temu, co oferują te wszystkie religie i przede wszystkim, w jakich aspektach mówią to samo, a przy czym się różnią.