Przed kupnem okien – analiza i dobry plan działania

Nowe okna to dziś niemalże konieczność w każdych mieszkaniach i kamienicach. Ciężko wyobrazić sobie stare, drewniane konstrukcje, które spełniają się w roli utrzymywania ciepła. Dlatego też coraz więcej właścicieli myśli o tym, w jaki sposób taką inwestycję zrealizować. Wszystko zaczyna się od doglądania korzystnych ofert w internecie oraz dostępnych opcji. Wszystko staje jednak w miejscu, gdy okazuje się, ze branża okienna nabrała w ostatnich latach niebywałego rozpędu. Dziś propozycje okien są ogromne. Nie ma utartych schematów, można wybierać spośród setek technologii, innowacyjnych rozwiązań, użytych materiałów, kolorów.

Wszystko jednak sprowadza się do jednego – funkcji. Każdy kto myśli o wymianie okien, z tyłu głowy ma także korzyści, które mają za tym iść. Najczęściej są to: utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, chęć odnowienia wnętrza, konieczność spełnienia oczekiwań rynku, bezpieczeństwo. Myśląc więc o konkretnych rozwiązaniach, należy zadać sobie pytanie – o co nam w istocie chodzi, czego byśmy chcieli. Nie wystarczy jedynie powielać rozwiązań innych. Może okazać się, że w zamieszkiwanym budynku nie ma możliwości realizacji danego pomysłu. Z takimi ograniczeniami często spotykają się właściciele zabytkowych kamienic, którzy muszą liczyć się z podanymi wytycznymi.

Okna te najczęściej są bardzo niestandardowe, zbudowane np. w łuku. Trzeba więc przeanalizować, czy dana inwestycja nie przekroczy możliwości budżetowych. Kolejny krok to zastanowienie się nad walorami fizycznymi okien. Możemy wybierać spośród szeregu wzorów w zakresie figur. Okna dziś nie muszą być już prostokątne. Coraz częściej spotyka się innowacyjne rozwiązania, w których to okna są okrągłe, trójkątne, w kształcie rombu, itd.

Ważne jest także zdecydowanie się na konkretny materiał z jakiego mają być wykonane okna. Nie ma dużego wyboru. Albo będą plastikowe albo drewniane. Nie warto jednak iść za głosem tłumu, który mówi, że najpopularniejsze rozwiązania są najtrafniejsze. Czasem drewniane okna okazują się być solidniejszymi i bezpieczniejszymi niż plastikowe. Wszystko jednak zależy od tego jakie oczekiwania sobie zbudujemy. Z pewnością drewno jest dużo droższe i bardziej wymagające w jego poprawnym utrzymaniu.

Pamiętajmy, że nowe okna nie tylko poprawią wygląd pomieszczenia, ale będą także zmianą dla całego budynku. Jest to istotne zwłaszcza z punktu właścicieli prywatnych budynków.