Program stażowy – sposób na zatrudnianie młodych i wykształconych

Jeszcze do niedawna krążyły stereotypy, że na stażach w firmach parzy się kawę, kseruje dokumenty i wykonuje inne, równie błahe zadania. Jednakże w ostatnim czasie się to zmienia. Firmy chcą przyjmować na staż młode osoby chcące się czegoś nauczyć, energiczne, z głową pełną pomysłów, które wniosą powiew świeżości do projektów.

Coraz bardziej popularne stają się programy stażowe. Pracodawcy uważają, że jest to doskonały sposób na pozyskiwanie do firmy osób młodych, wykształconych, którym zależy na zdobywaniu doświadczenia. Duże przedsiębiorstwa oferują specjalne programy stażowe.

Proces rekrutacji stażystów nierzadko jest bardzo trudny, ponieważ liczba nadesłanych zgłoszeń przekracza wszelkie oczekiwania. Oprócz rozmów kwalifikacyjnych przeprowadza się nawet assessment centre. Pozwala to na wyselekcjonowanie spośród kandydatów osób najbardziej zaangażowanych i odpowiednich do pracy na stanowisku stażysty w danym dziale.

Młodzi ludzie chwalą sobie udział w programach stażowych i uważają, że zdobyte doświadczenie ułatwia im start na rynku pracy.