Podajemy wino gościom – o czym trzeba wiedzieć

Wino od lat pojawia się na stołach jako dodatek do wykwintnych dań i przekąsek. Bardzo mocno kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodzinnym, czy wśród przyjaciół. Nie bez powodu. Jest świetnym towarzyszem rozmów. Trunek delikatny, subtelny, pasujący do wielu okazji.

Coraz więcej gospodarzy zastanawia się jednak w jaki sposób podawać wino swoim gościom, by byli oni zadowoleni z jego smaku? Oczywiście bardzo wiele, jak nie najwięcej zależy od samego produktu. To jednak inna sprawa, a kupowanie wina jest bardzo skomplikowanym procesem, wymagającym wyczucia, doświadczenia i umiejętności analizowania informacji podanych na etykiecie. Nie mniej jednak żadne wino nie będzie smakować wyśmienicie, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią oprawę. O czym trzeba pamiętać, co warto wiedzieć? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące podawania tego wyjątkowego trunku:

  • Podstawowa kwestia to szkło. Kieliszki do wina powinny być solidne, a przy tym delikatne, czyste i przezroczyste.

    Za tym stoi szereg czynności, które są realizowane w momencie degustacji przez gości. Jeżeli chodzi o białe wino, do niego służą smukłe kieliszki w kształcie kwiatu tulipana. Nie są one znacznej wielkości, ponieważ wydobycie aromatu z trunku nie wymaga dużego kontaktu z powietrzem. Zupełnie inaczej jest w przypadku wina czerwonego. Jeśli chcemy podawać ten rodzaj, musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w nieco większe kieliszki.

    Czasami, gdy ogląda się filmy, czy sceny z restauracji można zauważyć, że szkło do wina czerwonego jest nawet przesadnie duże. To wszystko ma jednak sprawić, że trunek połączy się z powietrzem, a w momencie delikatnego jego zamieszania, będzie miał swobodę w wydobyciu najbardziej skrytych aromatów. Wina musujące z kolei podaje się w wyższych szkłach, o bardzo smukłych kształtach. Robi się to po to, by bąbelki znajdujące się w kieliszku nie uciekały zbyt szybko, a smakosz cieszył się przyjemnością z picia dłużej;

  • Podawanie win bardzo mocno wiąże się z temperaturą. Niedbanie o to może doprowadzić do efektu w którym nawet najdroższe wino będzie smakowało niedostatecznie dobrze.

    W tym wypadku najlepiej jest czytać etykiety i zalecenia producenta. Jedno jest jednak pewne. Nigdy nie powinno trzymać się win w ciepłych, nasłonecznionych pomieszczeniach, a raczej zacienionych i chłodnych. Niektóre butelki wymagają przechowywania w lodówkach lub specjalnych pojemnikach z lodem.

.