Pilnujmy terminów badań w ciąży

Ciąża dla wielu kobiet jest niezwykłym stanem, na który czekały od dłuższego czasu. To oznacza, że podchodzą bardzo poważnie do wszystkich kwestii, które się z nią wiążą, ale niejednokrotnie w codziennym zabieganiu, podczas planowania jak ma wyglądać dziecięcy pokoik, może się okazać, że niektóre sprawy uciekną z głowy. Dlatego też, niezwykle ważne w tym czasie jest to, aby zapisywać wszystkie terminy wizyt lekarskich, ponieważ są one niezwykle ważne. Nie chodzi tutaj tylko o sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, ale również o fakt, że niektórych badań nie da się wykonać w późniejszym czasie, jeśli teraz zostaną przeoczone.

Niektóre są powtarzane

Większość kobiet po zajściu w ciążę samodzielnie sprawdza, czy faktycznie jest w tym odmiennym stanie. Kiedy przez kilka dni spóźnia się im menstruacja, kiedy piersi stają się tkliwe, a zmęczenie większe niż zwykle, sięgają one po test ciążowy. Jeśli ten wyjdzie pozytywnie zapisują się na wizytę do ginekologa.

Warto wówczas wiedzieć, że niektóre badania, na które będzie nas kierował ginekolog będą systematycznie powtarzane. Będą do nich należały te badania, które będą miały pokazać ogólny stan naszego organizmu, a więc będzie się do nich zaliczała morfologia i badanie moczu. Zazwyczaj są one wykonywane przynajmniej co drugi miesiąc, ale niejednokrotnie są również wykonywane w każdym miesiącu. Przy każdym spotkaniu z ginekologiem z pewnością będzie przeprowadzane badanie USG, z czego trzy będą takie bardzo dokładne, z wykonaniem różnych pomiarów. No i za każdym razem ginekolog również będzie oceniał jaki jest stan naszej szyjki, czy się ona nie skraca, czy nic złego się nie dzieje. Niektóre badania tak jak chociażby te na cukrzycę będą powtarzane dwa lub trzy razy, jednak trzeba pamiętać, że niektóre z badań będą wykonane tylko raz i muszą być zrobione w ściśle określonym czasie.

Tego nie przeoczmy

Warto pamiętać, że w czasie ciąży ginekolodzy zazwyczaj przy każdym spotkaniu robią badanie USG, aby zobaczyć jak rozwija się dziecko i ile ma wód płodowych.

Jednak w tym czasie są wykonywane trzy główne badania USG, po jednym w każdym semestrze, które są bardzo ważne i których nie można przeoczyć. Są one wykonywane w ściśle określonym czasie i pozwalają na zbadanie dokładnych wymiarów dziecka, jak i sprawdzenie różnych jego funkcji. Jeśli nie stawimy się na te badania, nie będziemy mogli ich wykonać w późniejszym czasie, ponieważ dziecko będzie już wówczas za duże i po prostu nie uda się przeprowadzić tych pomiarów. Dlatego też, warto sobie zapisać w widocznym miejscu te informacje, tak aby była pewność, że nie zapomnimy o danej wizycie. Bardzo ważne jest to, aby w czasie ciąży dokładnie trzymać się terminów badań. Wówczas na bieżąco będziemy mogli sprawdzać czy nasze dziecko rozwija się dokładnie tak jak powinno, a jeśli tylko pojawią się jakieś nieprawidłowości, będziemy mogli szybko im zaradzić. Jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, dzięki czemu zwiększymy jego szanse na prawidłowy rozwój.