Od małego uczmy zdrowego stylu życia

Musimy pamiętać, że to czego będziemy uczyli dziecko od pierwszych dni życia, będzie procentowało także w jego dorosłym życiu. To oznacza, że jeśli chcemy, aby nasze dziecko, jako dorosły, samodzielny człowiek, prowadziło zdrowy styl życia, to musimy go tego nauczyć. Im szybciej zaczniemy taką naukę, tym większa będzie szansa, że uda nam się wpoić te zasady i że faktycznie nasze potomstwo będzie się nimi kierowało, nawet wówczas, gdy my już nie będziemy mieli na nie, aż takiego wpływu. To też oznacza, że już od pierwszych dni życia, powinniśmy przyzwyczajać nasze dziecko do zdrowego stylu życia.

To naprawdę nie jest trudne

Warto w tym wszystkim powiedzieć, że zdrowy styl życia nie jest trudny do utrzymania, jeśli tylko wyrobimy w sobie odpowiednie nawyki. To też oznacza, że jeśli nasze dziecko będzie do nich przyzwyczajone, to dla niego taki zdrowy styl życia będzie czymś naturalny i utrzymanie go także w późniejszym czasie, nie będzie stanowiło dla niego najmniejszego problemu. Przede wszystkim od samego początku podawajmy dziecku zwykłą wodę. Nie słodzoną herbatkę, nie słodkie soki czy gazowane napoje.

Pokażmy dziecku, że czysta woda jest najlepsza, żeby ugasić pragnienie, a jednocześnie jest również najzdrowsza. Jeśli nasze dziecko od małego będzie nauczone jej spożywania, to możemy być pewni, że nawet w późniejszym czasie będzie po nią sięgało, zamiast wybierać słodzone napoje. Tak samo jeśli nauczymy dziecko jedzenia warzyw i owoców, jeśli pokażemy, że gotowanie może być fajną zabawą, to również chętniej będzie sięgało po to co zdrowe, zamiast po słodkie przekąski czy wysoko przetworzone jedzenie, które poza pustymi kaloriami niewiele wnosi do organizmu, a na pewno nie zalicza się do zdrowego jedzenia.

Jedzenie to nie wszystko

Oczywiście przez samo spożywanie zdrowych posiłków, pozbawionych cukru i pustych kalorii, nie możemy powiedzieć, że prowadzimy zdrowy styl życia.

Musimy jeszcze nauczyć nasze dziecko, jak ważny jest ruch. Ale nie nauczymy go tego, jeśli sami będziemy leżeli na tapczanie czy siedzieli w ulubionym fotelu, przerzucając kanały w telewizorze. Pokażmy dziecku jak wiele radości może dać jazda na rowerze, jak wiele zabawy może być podczas gry w piłkę czy biegania. Jeśli będziemy z dzieckiem spędzać aktywnie czas, jeśli będziemy planowali wspólne wycieczki, to może się okazać, że dziecko złapie bakcyla i później samo będzie to wszystko kontynuowało.

Wcale nie będziemy musieli go przekonywać, żeby aktywnie spędziło wolny czas, bo mając do wyboru siedzenie na kanapie, a aktywność na świeżym powietrzu, zawsze będzie wybierało to drugie rozwiązanie. Jeżeli chodzi o zdrowy styl życia, to musimy pamiętać, że przykład idzie z góry. To oznacza, że musimy pilnować, aby nasze dziecko zdrowo się odżywiało, musimy mu na naszym przykładzie pokazywać, jak wiele radości może sprawić aktywność fizyczna. To wszystko spowoduje, że naprawdę będziemy mogli być spokojni o nasze dziecko, bo to czego nauczy się od nas w pierwszych latach życia, będzie także wprowadzało w swoi dorosłym życiu.