O czym pamiętać przed zwolnieniem z pracy

Zmiana pracy nigdy nie jest łatwa. Dobrze jest w sytuacji, kiedy mamy już znalezioną nową pracę, ale nie zawsze tak jest. Zanim jednak zaczniemy rozglądać się za czymś nowym, warto jest uporządkować wszystkie sprawy w starym miejscu zatrudnienia. O jakich kwestiach powinniśmy więc pamiętać? Przede wszystkim, warto jest wybrać ten odpowiedni sposób na rozwiązanie naszej umowy z pracodawcą, od którego chcemy odejść. Do wyboru mamy:

  • wypowiedzenie umowy,
  • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron,
  • rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Dobrze jest rozważyć, która z tych form będzie w naszym przypadku najlepsza. Niektórzy wolą na przykład złożyć wypowiedzenie, gdyż dzięki temu będą mogli uzyskać pewien okres, w trakcie którego możliwe będzie rozpoczęcie poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, trzeba także pamiętać o wszystkich formalnościach związanych właśnie z rozwiązaniem umowy. Należy dochować terminów i jeśli jest to konieczne, nadal wykonywać swoje obowiązki w sposób sumienny przez określony czas.

Zmieniasz pracę? Nie zapomnij o tych rzeczach!

Bardzo dobrym pomysłem jest również dokończenie wszystkich spraw, jakimi zajmowaliśmy się w starej firmie.

Niekiedy warto jest dokończyć duże projekty, a bardzo często jest tak, że przedsiębiorstwo znajduje na nasze miejsce zastępstwo i miłym gestem jest wprowadzenie właśnie tego nowego pracownika. Dzięki temu wdrożymy go w firmę i pozostaniemy w bardzo dobrych relacjach z pracodawcą, zostawiając bardzo korzystne wrażenie – jest to szczególnie ważne, jeśli zostajemy w tej samej branży i w przyszłości zakładamy współpracę z biznesem, w którym dotychczas pracowaliśmy. Wtedy taka współpraca będzie znacznie łatwiejsza. Równie ważne jest także poinformowanie tych klientów, którzy byli pod naszą „opieką” o tym, że odchodzimy i podtrzymać ich dobre relacje z przedsiębiorstwem. Na koniec, nie możemy zapominać także o tym, aby dobrze przygotować się do nowej pracy – świetną sytuacją jest, kiedy odchodzimy z jednej firmy, bo znaleźliśmy inną pracę.

Inną to znaczy lepiej płatną, ciekawszą czy po prostu bardziej nam odpowiadającą. Powód zmiany pracy zależy tylko i wyłącznie od nas, natomiast nie zapominajmy, że jest to bardzo ważna decyzja, dlatego powinniśmy być jej pewni, a jednocześnie dobrze przygotować się na nowe wyzwania, które to wiążą się z podjęciem pracy w nowym miejscu.