Najpiękniejsze zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Na co dzień raczej nie myślimy o zabytkach, które są świadkiem minionych epok, pokazując nam to, co wówczas było dla ludzi ważne, co stanowiło dla nich jakąś wartość. Częściej myślimy o nich w momencie planowania wakacji, kiedy postanawiamy zwiedzić okolicę, do której się udajemy. Wówczas wyszukujemy zabytki, sprawdzamy jakie są tam muzea, co faktycznie warto odwiedzić, abyśmy bliżej mogli poznać historię tego regionu. A prawda jest taka, że na świecie jest wiele pięknych zabytków, które warto zobaczyć i co więcej, które są chronione w szczególny sposób. Co więcej, niektóre z nich, te najpiękniejsze z pięknych, zostały nawet wpisane na specjalną listę. Dzięki temu wiemy, co naprawdę warto zobaczyć, ale jednocześnie też, te zabytki są chronione w znacznie większym stopniu.

Co o tym świadczy?

O tym czy coś jest zabytkiem czy nie, świadczy przede wszystkim wiek danej rzeczy, chociaż tak naprawdę choć to kryterium jest bardzo ważne, to jednocześnie nie jest najważniejsze. Bo czasami nawet bardzo stare rzeczy nie są uznawane za zabytki. Dlaczego? Dzieje się tak wówczas, jeśli nie mają żadnej większej wartości dla świata kultury, nauki czy społecznego. To oznacza, że nie każdy 300letni dom będzie uznawany za zabytek, chociaż możemy się sami postarać o to, żeby został wciągnięty na listę regionalnych zabytków i wówczas będziemy mieli pewność, że będzie miał zapewnioną odpowiednią ochronę. Nie mniej, im większą wartość kulturową czy naukową ma dana rzecz i im jest starsza, tym większa jest szansa, że zostanie ona wpisana na taką listę, którą ma każdy z krajów, a wówczas nie będzie można jej zburzyć, ani nawet przeprowadzić remontu bez zgody odpowiednich osób, które będą miały zadbać o to, aby konserwacja danej rzeczy odbywała się w taki sposób, żeby jej styl został zachowany.

Międzynarodowa lista

Oczywiście każdy kraj może się pochwalić swoimi zabytkami, które warto zobaczyć.

Jednak warto wiedzieć, że są również takie zabytki, które są ważne dla całego świata i które praktycznie na całym świecie są dobrze rozpoznawane. Takie zabytki są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mogą się na niej znaleźć budynki, części ruchome takie jak obrazy, ale co ważne na takiej liście mogą się również znaleźć rośliny, które wówczas uważane są za pomniki przyrody. Trzeba również mieć świadomość, że zabytki wpisane na taką listę, są chronione nie tylko przez prawo państwa, w którym się znajdują, ale również przez prawo międzynarodowe. Są one nawet oznaczone specjalnymi tabliczkami, aby każdy wiedział, czym one są i żeby nie były bezpodstawnie niszczone, nawet podczas działań wojennych. Nie musimy od razu oglądać wszystkich zabytków zamieszczonych na liście UNESCO.

Możemy na początek zacząć od tych położonych najbliżej nas, które będą nam opowiadały historię danego regionu i lepiej pozwolą nam zrozumieć skąd się wywodzimy. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, gdzie znajdują się zabytki, które są najważniejszymi dla naszej okolicy.