Najczęstsze błędy osób rekrutujących do pracy

Celem procesu rekrutacji jest zatrudnienie najbardziej odpowiedniej osoby na dane stanowisko spośród zgłoszonych kandydatur. Dużo się mówi o niedoskonałościach w CV i listach motywacyjnych, które mogą przekreślić szansę na zatrudnienie oraz porażkach na rozmowach kwalifikacyjnych. Rzadko jednak wspomina się o błędach osób rekrutujących. Jeżeli zamierzasz w najbliższym czasie prowadzić proces rekrutacji, zobacz jakich zachowań trzeba się wystrzegać.

Często zauważa się, że rekruter kompletnie nie przygotował się do rozmowy. Nieprzeczytane CV lub przejrzane w biegu od razu wychodzi na jaw. Nie ma nic gorszego niż, osoba rekrutująca, która nie wie z kim ma do czynienia i o czym rozmawia. Innym nierzadko spotykanym zjawiskiem jest lekceważący stosunek do kandydata .

Przejawia się to przekładaniem spotkania, spóźnianiem się lub przeprowadzaniem rozmowy w kilka minut. Kandydat może to odczytać jako brak szacunku i stracić chęci do dalszego ubiegania się o stanowisko. Wiele razy dochodzi do sytuacji, że rekruter myśli stereotypowo i już po przeczytaniu CV jest uprzedzony do osoby aplikującej na stanowisko. Nie warto oceniać ludzi po okładce.