Na remont musi zgodzić się konserwator zabytków

Zabytki są świadkami minionych epok i tak naprawdę wiele mogą nam o nich opowiedzieć. Dlatego też, warto dbać o to, abyśmy mogli z nich jak najdłużej korzystać, bo wówczas będziemy mieli pewność, że także kolejne pokolenia będą mogły czerpać z tego, co niosą ze sobą same zabytki, jak i odpowiednie badania nad nimi. To oznacza, że musimy podejmować działania, mające sprawić, że jak najdłużej zostaną one zachowane w dobrym stanie, tak aby mogły służyć nam dalej. To z kolei wiąże się z potrzebą odpowiedniej renowacji, która będzie się odbywała w ściśle określony sposób. Tutaj nie ma miejsca na dowolność, a każdy kto podejmuje się renowacji zabytków, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca bardzo odpowiedzialna, żmudna, ale jednocześnie mająca niesamowitą satysfakcję. Jednak wszystko to musi się odbywać pod okiem konserwatora zabytków, bo on jest tutaj główną osobą, która odpowiada za efekt końcowy, jaki uzyska taka renowacja.

Są dwie podstawowe zasady

Jeżeli chodzi o renowację zabytków, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę należy się tutaj kierować dwoma podstawowymi zasadami. Z jednej strony nasza ingerencja powinnam być jak najmniejsza, a to oznacza, że powinniśmy nie tylko wprowadzać jak najmniej zmian, ale także powinniśmy zrezygnować z tych, które są zbędne. Dodatkowo należy dołożyć starań, aby dobrane kolory były jak najbardziej zbliżone do oryginałów, co nie zawsze będzie łatwe, bo jednak te kolory i sposób ich wytwarzania w ciągu minionych lat, bardzo się zmieniły.

Z drugiej strony podczas renowacji powinny być wykonywane takie działania, które w razie czego da się cofnąć. To oznacza, że musimy korzystać z takich rozwiązań, które będziemy mogli usunąć, jeśli okaże się, że zaszła potrzeba powrotu do pierwotnego wyglądu danego zabytku.

Taka renowacja jest przeprowadzana co jakiś czas

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku obrazów, taka renowacja odbywa się dość systematycznie. Nawet jeśli są one przechowywane w odpowiednich warunkach, a muzeum dba o to, aby nie były wystawione na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, to i tak każdy z tych obrazów co jakiś czas będzie wymagał renowacji. Może ona polegać na usunięciu różnych mikroorganizmów, które zdążyły osiąść na takim obrazie, na poprawie koloru czy na zakryciu tych miejsc, które uległy zniszczeniu. Nie mniej, za każdym razem dokłada się starań, aby ta ingerencja w oryginalny obraz były jak najmniejsza, żeby nie zaburzała jego oryginału i jednocześnie, żeby była niewidoczna. Ale mimo wszystko takie działania są konieczne, bo jeśli nie będą przeprowadzane, jeśli konserwator zabytków nie będzie pilnował, aby były one w jak najlepszym stanie, to za kilkadziesiąt lat może się okazać, że nie będzie już możliwości podziwiania tych najbardziej znanych zabytków. Warto zobaczyć jakie zabytki są nam tutaj proponowane, przyjrzeć się temu w jaki sposób należy o nie dbać. Wbrew pozorom praca konserwatora zabytków jest bardzo odpowiedzialna.

Musi on pilnować, aby po takiej renowacji zabytek nadal pozostał sobą i żeby ingerencja w jego wygląd była jak najmniejsza.