Kandydaci nie pojawiają się na spotkaniu – w czym tkwi problem?

Z nadesłanej setki CV wybrałeś kilkanaście kandydatur i zaprosiłeś kandydatów do pracy w Twojej firmie na rozmowę kwalifikacyjną, ale przyszło zaledwie kilka osób? Zastanawiasz się w czym tkwi problem? Podpowiadamy, co może być przyczyną nieprzychodzenia kandydatów na spotkanie. Zazwyczaj z tym problemem borykają się pracodawcy działający w branży, gdzie rotacja jest bardzo duża. Warto zatem zadbać, aby proces komunikacji był jak najkrótszy.

Warto umawiać się na spotkanie na jak najbliższe terminy. W ten sposób unikniesz sytuacji, że kandydat zapomni o spotkaniu lub konkurencja Cię ubiegnie i go zatrudni. Ponadto unikaj przekładania i odwoływania spotkań.

Jeżeli nie możesz się pojawić na spotkaniu, zorganizuj zastępstwo – wyznacz osobę z firmy, która mogłaby porozmawiać z kandydatem. Jeżeli przesuniesz rozmowę, istnieje prawdopodobieństwo, że kandydat odbierze to jako brak szacunku i zniechęci się do firmy. Często przyczyną niestawiania się na spotkaniach jest uczestnictwo w innych procesach rekrutacyjnych i znalezienie innej pracy.

Dlatego ważne jest, aby umawiając na spotkanie, prosić o uprzedzenie w razie potrzeby jego odwołania. Warto również kontaktować się z kandydatami dzień wcześniej w celu potwierdzenia umówionej rozmowy. Można także zatelefonować do kandydata, aby dowiedzieć się, co było powodem rezygnacji z rozmowy.

W ten sposób można dowiedzieć się, czy w procesie rekrutacji nie popełniliśmy błędów.