Jak może wyglądać zdrowy styl życia?

Wielu ludzi chce w swoim życiu wprowadzać zmiany i robi to w bardzo gwałtowny sposób. Nagle wszystkie dotychczasowe przyzwyczajenia są odrzucane, zastępowane są one innymi, zdrowszymi, ale jakoś tak wychodzi, że nie wiadomo kiedy, wracają oni do dawnych nawyków. To właśnie ta nagła zmiana jest przyczyną tego, że wielu ludzi ma problem, aby wytrwać w zdrowym stylu życia. A tak naprawdę to nie jest nic trudnego, pod warunkiem, że przygotujemy się do tego w odpowiedni sposób.

Jak to powinno wyglądać?

Przede wszystkim zmiany mające sprawić, że będziemy prowadzili zdrowy styl życia, powinny być wprowadzane stopniowo. To oznacza, że nie powinniśmy od razu zmieniać wszystkich naszych przyzwyczajeń, zarówno co do jedzenia, jak i aktywności fizycznej.

Wówczas szybko się zmęczymy, stracimy motywację, a co się z tym wiąże, nawet nie zauważymy, kiedy wrócimy do dawnych przyzwyczajeń. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy zastanowili się, od czego chcemy zacząć wprowadzanie zdrowego stylu życia. Może powinniśmy zamienić słodkie przekąski na owoce i warzywa? Może powinniśmy jeden czy dwa duże posiłki zamienić na pięć mniejszych, które będą spożywane w mniejszych odstępach czasu? A może słodkie i gazowane napoje powinniśmy zamienić na zwykłą wodę? Warto wybrać sobie jedną taką rzecz, którą chcemy zmienić na samym początku, a dopiero później, gdy już się do niej przyzwyczaimy, gdy zamiast starych przyzwyczajeń, automatycznie będziemy sięgać po te nowe, powinniśmy wprowadzić kolejny element. Z każdym kolejnym tygodniem będzie nam łatwiej, a więc i wprowadzanie kolejnych zmian, będzie przychodziło nam z większą łatwością.

Zaangażowanie rodziny

Nie będzie nam łatwo prowadzić zdrowy styl życia, jeśli pozostali domownicy będą jedli to co do tej pory i będą tak jak do tej pory unikali aktywności fizycznej. Dlatego też, warto spróbować przekonać całą rodzinę, abyśmy wspólnie podjęli wyzwanie i zaczęli prowadzić zdrowy styl życia.

Wówczas przygotowywanie takiego samego, zdrowego posiłku dla całej rodziny, będzie pomagało w wytrwaniu w tym postanowieniu. Co więcej, będziemy się nawzajem motywowali, a to oznacza, że będzie nam łatwiej wytrwać nawet wówczas, gdy początki aktywności fizycznej nie będą dla nas najłatwiejsze. Zwłaszcza jeśli okaże się, że nasz organizm odwykł od takiego wysiłku i przez pierwsze tygodnie będziemy musieli się zmagać nie tylko z naszą psychiką, ale również z zakwasami. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy zastanowili się, w jaki sposób powinniśmy przekonać pozostałych członków rodziny, aby razem z nami zadbali o swoje ciało, swój organizm, swoje zdrowie i zaczęli prowadzić zdrowy styl życia. Może się okazać, że jeśli te zmiany zaczniemy wprowadzać małymi kroczkami, to łatwiej będzie nam się do nich przyzwyczaić i w stosunkowo krótkim czasie, staną się one dla nas czymś normalnym. Możliwości mamy naprawdę sporo, a więc warto się zastanowić, od czego powinniśmy tutaj zacząć, aby mieć największą szansę na to, że faktycznie wytrwamy w swoim postanowieniu.