Jak kupować wino? Lista praktycznych porad

Kupowanie alkoholi jest nieco inną ścieżką zakupową. Zwłaszcza jeżeli chodzi o te bardziej wyszukane, wyżej procentowe. Nie ma jednak utartych schematów, według których można by było się poruszać. Nie ma też sprecyzowanych rad, które będą odpowiadać każdemu konsumentowi. Wiele bowiem zależy od indywidualnych preferencji, predyspozycji, wyczucia i oczekiwań. Nie mniej jednak istnieje kilka porad ogólnych, których stosowanie pozwoli na osiągnięcie efektu w którym będziemy zadowoleni po otwarciu butelki wina i jego skosztowaniu. Oto one:

  • Jeśli nie jesteśmy znawcami win, powinniśmy nieco nauczyć się tej sztuki. Chodzi głównie o obserwacje, wnikliwe rozmowy, zadawanie pytań i wyciąganie wniosków. Gdy chcemy nabrać nieco wprawy, wybierzmy się do sklepu, który oferuje bardzo duży wybór win. Uwaga! Z takiej wizyty nie warto wychodzić z zakupem. Pierwsze zapoznanie powinno zakończyć się przemyśleniami w domowym zaciszu, rozpisaniem swoich preferencji oraz możliwości. Bowiem wina bardzo wahają się jeżeli chodzi o ceny. Nie ma zasady – im tańsze tym gorsze, jednak należy ocenić na jaką półkę sklepową będziemy w istocie zwracać uwagę. Jeśli wybierzemy już punkt sklepowy, nie spieszmy się.

    To ma być czas rozeznania, oglądania butelek, czytania etykiet. Jeśli jest coś niejasne – dobrze jest mieć przy sobie telefon z podłączeniem do internetu, który umożliwi nam rozwianie wątpliwości. Najłatwiej będzie zapoznawać się z produktami, których można dotknąć, czyli np. w supermarketach. W tym wypadku musimy liczyć się jednak z tym, że nie otrzymamy porad profesjonalnej obsługi. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość rozmów z doświadczonym sprzedawcą, udajmy się raczej do rekomendowanego przez innych smakoszy win sklepu z alkoholami;

  • Najlepiej jest degustować wino, w celu wybrania odpowiedniej propozycji dla siebie. Według polskiego prawa nie jest to możliwe do zrealizowania w sklepach, gdyż sprzedawcy nie mogą otwierać butelek. Inaczej sytuacja ma się na dedykowanych wydarzeniach, które opierają się na degustacji win. Obecnie w Polsce istnie co najmniej kilka solidnych winnic. Wystarczy obserwować ich działania i sprawdzać, kiedy takie wydarzenie będzie mieć miejsce. Są to naprawdę solidne okazje do spróbowania i przeanalizowania swoich smakowych potrzeb;
  • Jeśli jednak mamy już na swoim koncie konkretne, sprecyzowane kubki smakowe dt. Winnych trunków – istnieje kilka opcji na to, by zaoszczędzić. Jedną z nich są hurtownie oraz sklepy internetowe. Warto stale przeglądać oferty, zwłaszcza, gdy zaopatrujemy się w wina z wyższej półki, o nieniskiej cenie.

.