Jak kupować okna – co przemyśleć i na co zwrócić największą uwagę

Okna to elementy bez których ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie. Są potrzebne, a wręcz niezbędne z bardzo wielu względów. Po pierwsze wpuszczają światło dzienne, dzięki czemu życie i funkcjonowanie w takich wnętrzach jest po prostu przyjemniejsze i bardziej ludzkie. Z drugiej strony są konieczne, ponieważ odpowiadają za cyrkulację powietrza, co jest bardzo istotne.

Wiele osób stoi obecnie przed koniecznością lub chociażby chęcią wymiany starych okien na nowe. Po dzisiejsze czasy można zauważyć, że wiele mieszkań starego budownictwa, zwłaszcza kamienic, ma jeszcze drewniane okiennice, które nie spełniają już swojej roli. Wymiana takich okien jest okropnie droga i wiąże się z długoletnimi oszczędnościami. Jeśli jednak jesteśmy już na drodze do sukcesu i zebraliśmy niezbędne środki – czas zastanowić się nad tym, jakie okna właściwie kupić? Oto kilka porad, którymi warto się kierować:

 • Niezależnie od tego, czy jesteśmy wyposażeni w najlepszą i najdroższą miarkę – jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy, pomiary powierzajmy profesjonalistom.

  Firmy, które produkują okna zazwyczaj mają to w ofercie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której wyprodukowane dla nas okna są za małe czy za duże. Produkcje okien kamienic są często indywidualne.

  Nie zdarzają się dwa identycznie egzemplarze. Dlatego reklamacja i wymiana takiego towaru może być niemalże niemożliwa;

 • Decydując się na konkretny model okien trzeba zastanowić się nad tym, jakie potrzeby mają spełniać. Niektórym zależy po prostu na tym, by wyglądały solidnie i dobrze. Inni chcą z kolei, by ich wymiana pozytywnie wpływała na energooszczędność – mają więc być szczelne.

  Istnieją także osoby, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. Mowa w szczególności o szczęśliwcach, zamieszkujących domy jednorodzinne, w których na każdym kroku trzeba ubezpieczać się przed próbami włamań;

 • Gdy już zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, poszukajmy rzetelnej firmy. Ważne, by posiadała dobre opinie, chociażby w internecie. W końcu sposób i solidność wykonania ich pracy będzie ważyła na tym, jak będzie się żyło z takimi oknami.

  Istotne jednak jest, by nie sugerować się samą ceną. Decydowanie się na najtańsze oferty okien jest niemądre, ponieważ jak wiadomo – mają służyć na długie lata.

.