Czy aktywność w ciąży jest wskazana?

W ciąży pojawia się wiele różnych pytań, a jeśli jeszcze kobieta po raz pierwszy znajduje się w tym odmiennym stanie, to tych pytań jest więcej. Dlatego też, warto poszukiwać dobrych i sprawdzonych źródeł, w których będziemy otrzymywały odpowiedzi na te nasze wątpliwości, tak aby była pewność, że nie wyrządzamy krzywdy ani sobie, ani dziecku. To też oznacza, że zawsze można poszukać kilku różnych osób, z którymi się skontaktujemy odnośnie danego zagadnienia, albo po prostu poszukać lekarza, który uchodzi za eksperta w danej tematyce.

Aktywność fizyczna

Wiele kobiet zastanawia się czy w czasie ciąży wskazana jest aktywność fizyczna.

Z jednej strony niejednokrotnie mówi się, że ciąża to nie choroba, a więc kobieta ciężarna nie powinna się zachowywać jak osoba obłożnie chora, która nic nie może robić, a jedyną jej aktywnością powinno być leżenie w łóżku. Z drugiej jednak strony jest to odmienny stan, organizm kobiety musi wówczas wykonać znacznie większą pracę niż na co dzień, a co więcej, każda kobieta przechodzi ciążę inaczej. Dlatego też, zanim zaczniemy uprawiać jakiś sport w ciąży, albo chociaż ćwiczyć, należy się na początek upewnić, czy faktycznie jest to wskazane. Jednak pamiętajmy, aby do tego zagadnienia podchodzić indywidualnie i w kontekście tej konkretnej ciąży, bo nie tylko każda kobieta może inaczej przechodzić ten stan, ale także ta sama kobieta każdą ciążę może przechodzić inaczej.

Po dokładnym badaniu

Zazwyczaj jest tak, że jeśli do tej pory kobieta była aktywna fizycznie, jeśli dużo ćwiczyła, albo systematycznie uprawiała jakiś sport, to i w tym odmiennym stanie lekarz będzie jej zalecał aktywność fizyczną. Może nie tak intensywną jak do tej pory, może też nie żadne sporty grupowe, ale spacery czy spokojne ćwiczenia fitness przygotowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży, już jak najbardziej będą dozwolone. Jeśli do tej pory dana ciężarna nie uprawiała żadnego sportu, to z pewnością nie powinna zaczynać jego uprawiania w tym momencie, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Jednak za każdym razem zanim zaczniemy ćwiczyć w ciąży, trzeba pamiętać, aby najpierw skontaktować się z ginekologiem.

On wykona niezbędne badania, a następnie oceni czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy tego typu wysiłek nie zaszkodzi ciężarnej czy dziecku. Może się okazać, że spokojne ćwiczenia będą dozwolone, ale może się też okazać, że trzeba będzie przez większość ciąży leżeć i podejmować jak najmniejszy wysiłek fizyczny, bo jej donoszenie będzie zagrożone. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłyśmy, to lepiej nie zaczynać ćwiczeń w ciąży. A jeśli ćwiczyłyśmy i nadal chcemy to robić, to zawsze na początku powinnyśmy się skontaktować z lekarzem, który oceni czy nasza ciąża rozwija się w sposób prawidłowy i czy czasami nie zaszkodzimy czy to sobie, czy dziecku.

Zawsze w takich sytuacjach trzeba patrzeć indywidualnie, na konkretną ciążę, dlatego nawet jeśli w poprzedniej mogłyśmy ćwiczyć, to nie znaczy, że teraz też będziemy mogły. Nie podejmujmy takich decyzji same, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.